wtorek, 11 grudnia 2012

Włochy przepisy




Przepis na błyskawiczne w przygotowaniu danie. Pesto genueńskie to klasyk kuchni włoskiej, który świetnie nadaje się jako dodatek do sosów, makaronów, chleba czy sałaty. Orzechy piniowe można zastąpić orzechami włoskimi, pestkami z dyni lub pestkami słonecznika lub połączyć je ze sobą najlepiej w proporcji pół na pół. Niewykorzystane pesto należy przełożyć do hermetycznie zamykanego pojemnika lub słoiczka, polać z wierzchu oliwą i przechowywać do tygodnia w lodówce.

PRZEPIS: Zielone pesto bazyliowe: 

SKŁADNIKI:
50g liści bazylii ( 1 doniczka lub duży pęczek)
2  małe ząbki czosnku
25 g orzeszków pinii (3 łyżki)
25g orzechów włoskich, albo pestek z dyni lub słonecznika (opcjonalnie)
40 g tartego Parmezanu
18-20 łyżek oliwy z oliwek extra vergine
sól morska

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Orzechy pinii zrumienić na suchej patelni ( tak samo postąpić w przypadku pestek, jeśli dodajemy). Orzechy włoskie prażyć w piekarniku nagrzany do 200 stopni przez 3-5 minut. Wszystkie składniki zmiksować blenderem ( sos powinien być gładki jednak z widocznymi drobinkami składników), na koniec doprawiając solą morską.

PRZEPIS: Spaghetti z zielonym pesto bazyliowym    (4 porcje):
Składniki:
320g makarony spaghetti
pesto
tarty Parmezan
czubki bazylii do podania
SPOSÓB WYKONANIA:
Do miseczki nałożyć po 2 łyżki pesto na porcję makaronu. Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie. Po ugotowaniu odcedzić i włożyć bezpośrednio do sosu. Delikatnie połączyć makaron z sosem i przełożyć na talerz. Postąpić tak samo, kolejno z pozostałym makaronem. Posypać po wierzchu tartym parmezanem i wierzch udekorować bazylią. 

SPAGHETTI BOLOGNESE
PRZEPIS:
SKŁADNIKI:
  • 400 g mielonej wołowiny
  • 150 g niewędzonego boczku, np. pancetta
  • oliwa
  • 3 gałązki selera naciowego
  • 1 puszka całych pomidorów
  • 2 kieliszki wytrawnego czerwonego włoskiego wina, np. Chianti
  • 1 szklanka bulionu wołowego
  • 1 szklanka mleka
  • 1 duża cebula
  • 2 średnie marchwie
  • 5 ząbków czosnku
  • tymianek, oregano, bazylia
  • sól, pieprz
  • makaron spaghetti
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Sekretem spaghetti jest oczywiście wino. Zatem na początek warto otworzyć butelkę czerwonego wytrawnego włoskiego wina i spróbować czy nie jest zepsute. Po lekkiej degustacji zabieramy się do pracy. W drobną kostkę kroimy cebulę oraz czosnek. Seler naciowy kroimy w cienkie paski, a marchew trzemy na tarce. Doda ona słodkości oraz zapewni odpowiednią gęstość. Do dużego garnka wlewamy 4 łyżki oliwy i gdy będzie gorąca można wrzucić cebulę. Szklimy ją na mniejszym ogniu kilka minut, następnie wrzucamy posiekany czosnek. Po 30 sekundach w garnku lądują seler oraz marchew. Zwiększamy ogień i przesmażamy ok. 5 minut. Następnie wyjmujemy wszystko na talerz. Do garnka ponownie wlewamy 1 łyżkę oliwy i wrzucamy na rozgrzany tłuszcz posiekany w kostkę 1x1cm boczek. Przesmażamy całość, aż tłuszcz się równomiernie wytopi. Następnie wyjmujemy boczek na talerz z warzywami, dokładnie go odsączając. Na pozostałym w garnku tłuszczu z wytopienia boczku przesmażamy mieloną wołowinę. Powinna mieć ona temperaturę pokojową, wtedy pięknie się zrumieni. Chodzi nam również o to, aby na dnie garnka powstały cudowne grudki przypalonego mięsa – one tworzą smak ragu. Do zrumienionego mięsa wlewamy 2 kieliszki wina i następuje teraz proces deglasacji – czy zeskrobywania drewnianą łyżką tych przypalonych grudek z dna garnka. Po odparowaniu alkoholu można ponownie wrzucić do garnka warzywa oraz boczek. Całość zalewamy bulionem oraz całymi pomidorami. Na wolnym ogniu ragu powinno się dusić ok. 3 -  4 h. W drugiej godzinie duszenia dodajemy szklankę mleka oraz doprawiamy tymiankiem, oregano, bazylią i pieprzem. Zioła przecieramy przez ręce. Gdy sos będzie już gęsty pod sam koniec można wszystko posolić i jeszcze ewentualnie popieprzyć. Podajemy z ugotowanym al dente spaghetti lub tagliatelle. 

TIRAMISU
PRZEPIS:
SKŁADNIKI:
  • Czas: ok. 20 minut + chłodzenie
  • Ilość porcji: duże naczynie prostokątne, wyjdzie ok. 10 porcji
Składniki
  • ok. 350 g biszkoptów podłużnych
  • 500 g sera mascarpone
  • 5 jajek
  • 2 szklaneczki espresso
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2/3 szklanki cukru pudru
  • gorzkie kakao
  • ew. 2 łyżeczki likieru amaretto
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
  • Kawę rozpuścić w niepełnych 2 szklankach ciepłej wody, dodać likier i ostudzić.
  • Do żółtek wsypać 2 łyżki cukru i utrzeć mikserem na puszysty krem (ucierać przez minimum 15 minut). Dodać mascarpone i wymieszać łyżką.
  • Do białek (można użyć wszystkie lub tylko 2 białka) dodać szczyptę soli i ubić na bardzo sztywną pianę. Stopniowo wsypywać pozostały cukier cały czas ubijając. Ubijać jeszcze przez kolejne 3 minuty, a następnie połączyć z masą mascarpone.
  • Połowę biszkoptów na moment zanurzać w kawie. Układać w naczyniach lub w jednym większym naczyniu szklanym lub formie żaroodpornej. Wyłożyć połowę kremu i posypać przez sitko połowę kakao. Ułożyć drugą warstwę powtarzając nasączanie biszkoptów i układanie kremu.
  • Deser włożyć na co najmniej 5 godzin do lodówki. Przed podaniem posypać tiramisu resztą kakao. Deser podawać schłodzony.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Włochy 10.12.2012

Przede wszystkim było tiramisu! Pycha. Była też sałatka oraz spagetti bolognese oraz wersja druga z zielonym bazyliowym pesto. Była także włoska prezentacja. Graliśmy także w mafię :)

First and foremost was the tiramisu! Pride. There was also a salad and spaghetti bolognese and a second version with a green basil pesto. There was also an Italian presentation. We played well in the mafia :)















































wtorek, 4 grudnia 2012

Estonia przepisy



Pieczeń wieprzowa z kapustą kiszoną i ziemniakami

Na tę pieczeń kupujemy karkówkę, z kością lub bez. Mięso bez kości jest łatwiejsze w krojeniu, natomiast mięso pieczone z kością jest bar­dziej soczyste. Najlepsze jest pieczone ze skórą.

PRZEPIS:

SKŁADNIKI:
1 kg karkówki
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki pieprzu
pęczek warzyw na zupę
2 cebule
1 łyżeczka kminku
2 łyżki smalcu
600 g kiszonej kapusty
1/8 I białego wina
2 ziarna jałowca
1 liść laurowy

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1
Mięso oprószyć solą i pieprzem, ułożyć w żaroodpornej formie skórą w dół i zalać je zimną wodą na wysokość 2 cm. Formę wstawić do rozgrzanego piekarnika. Wa­rzywa oczyścić, umyć i pokroić. Obraną cebulę pokroić w kostkę,
2
Mięso obrócić po godzinie, a skórę naciąć w kratkę. Dodać warzywa i połowę pokrojonej cebuli, dopra­wić kminkiem. Dalej piec i podle­wać sosem z pieczenia, który w ra­zie potrzeby uzupełnić wodą.
3
Pozostałą cebulę usmażyć na smal­cu, na złoty kolor. Dodać kapustę, wino, ziarna jałowca i liść laurowy. Dusić przez 20 minut, doprawić solą i pieprzem.
4
Sos z pieczenia i warzywa przetrzeć przez sitko, lekko podgrzać i doprawić do smaku.

Podawać z ziemniakami gotowanymi lub z piekarnika.

CIASTECZKA MIGDAŁOWE + KAKAO

PRZEPIS:
SKŁADNIKI:
1,5 szklanki mąki, najlepiej krupczatki
1/2 szklanki gorzkiego kakao
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
szczypta kawy mielonej
szczypta soli
1/2 szklanki cukru pudru
skórka starta z połowy pomarańczy - sparzonej
200 g zimnego masła, pokrojonego na kawałeczki
2 żółtka
1-2 łyżki kwaśnej śmietany
oraz 60 g migdałów w słupkach
1 białko do posmarowania ciastek
nutella do przełożenia

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Masło zagnieść z mąką, kakao, solą, cukrem, kawą żółtkami i śmietaną. Zawinąć w folię i włożyć na 1/2 godziny do lodówki, by odpoczęło. Następnie cienko rozwałkować. Foremkami wykrawać ciastka. Połowę ciastek posmarować lekko roztrzepanym białkiem i posypać migdałami, lekko je dociskając. Piec ok. 15 minut w temperaturze 175oC. Po wystygnięciu przełożyć miękką nutellą, na górze kładąc ciastka z migdałami. 

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Estonia 03.12.2012

Tym razem wykonaliśmy własnoręcznie instrumenty muzyczne, ponieważ Estonia jest znana z wykonywania muzyki na nietypowych, charakterystycznych dla niej instrumentach, m.in. kannel, dudy, flety i drewniane gongi. Kuchnia estońska jest mało urozmaicona i podobna do polskiej. Ugotowaliśmy ziemniaki z kapustą i mięsem, a na deser cynamonowe ciasteczka.